Czy chodzenie na studia to część rozwoju osobistego?

Studia dla wielu młodych osób są okazją do pobycia dzieckiem jeszcze przez kilka lat. Tymczasem jest spora grupa ludzi, która chce wykorzystać tę szansę maksymalnie i rozwijać się przez cały dany im czas. Chodzenie na uczelnie może być częścią rozwoju osobistego i dbania o siebie, o ile taka aktywność jest podejmowana świadomie i sprawia przyjemność. Nie ma bowiem sensu zmuszać się do studiowania.

Studia jako sposób na udoskonalanie siebie

Każde studia podejmowane z myślą o sobie, swojej przyszłości czy poszerzaniu swoich zainteresowań są dobrym wyborem. Już na tym etapie wpływa się korzystanie na swój rozwój, daje się sobie przestrzeń na poznawanie siebie i doskonalenie swoich umiejętności. Nawet jeśli ktoś nie pracuje przez ten czas, może dalej poszerzać swoje zdolności, które przełożą się na większe zarobki w przyszłości. Warunkiem jest tutaj świadome uczestniczenie w doskonaleniu siebie. Samo chodzenie na wykłady czy ćwiczenia nie wpłynie w znacznym stopniu na daną osobę, ważne jest jeszcze dawanie czegoś od siebie. Dodajmy, że studia i edukacja mogą także przyczynić się do dbania o mózg, dlatego korzyści przekładających się na życie jest znacznie więcej.

Nowe możliwości udostępnianie przez uczelnię

Na uczelni każdy student może znaleźć dla siebie aktywność, która będzie go rozwijała. Nie musi to być nic związanego z kołami naukowymi, chociaż zapisanie się do nich nierzadko będzie dobrym pomysłem. Zamiast tego można korzystać z biblioteki, w której często dostępne są książki niekupowane do ogólnodostępnych bibliotek, chodzić na wykłady gościnne albo poznawać nowe, interesujące osoby. Wszystko to zalicza się do form rozwoju osobistego, nawet jeśli w dużej mierze łączy się z przyjemnością. Trzeba bowiem pamiętać, że studia to nie tylko oficjalnie zaproponowany program zajęć.

Dodatkowy czas na rozwój

Studiowanie daje dodatkowy czas na skupienie się na sobie, przemyślenie swojego życia i ustalenie nowych celów. Nawet jeśli sam kierunek nie wydaje się szczególnie rozwijający, dalej można skorzystać z samej sytuacji bycia na uniwersytecie. Nieciekawe wykłady to doskonała okazja do nadrabiania innych przedmiotów lub poszukiwanie pracy. Tutaj bardzo ważne jest zarządzanie swoim czasem i ustalanie priorytetów. Nie wymaga to talentu, wystarczy kilka praktycznych ćwiczeń, a dodatkowy czas doskonale posłuży do poszerzania swoich umiejętności i zgłębiania rozwoju osobistego.

WSEiT to Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu oraz Szczecinie.

Przykładowe kierunki:
Fizjoterapia
Kosmetologia
Techniki dentystyczne