Jak granie w gry pomaga rozwijać się dzieciom?

Nie każda gra będzie dla dzieci odpowiednia, ale nie oznacza to, że należy zakazać im absolutnie wszystkich. Dla młodego umysłu mogą być one bardzo rozwijające, nawet jeśli rodzice uważają, że mogą jedynie zaszkodzić. Odpowiednio dobrany tytuł nie tylko pomaga rozwijać refleks, ale także polepsza nasze strategiczne myślenie, uczy pracować pod presją i współpracować oraz rozwija nasze zdolności językowe.

Szybkie odnajdowanie prostych rozwiązań


Granie w gry sieciowe, chociaż są one potencjalnie przepełnione nienawiścią, przemocą i agresją, mogą dobrze działać na stymulację mózgu naszego dziecka. Dzięki temu, że po drugiej stronie znajdują się prawdziwi gracze, każda rozgrywka będzie trochę inna, przez co przy każdej okazji musimy dostosować się na nowo i szukać nowych rozwiązań. Kiedy nasze dziecko nauczy się, że może wygrać tylko dzięki rozwiązywaniu problemów w prosty i wykonalny od ręki sposób, zacznie przekładać tę umiejętność na swoje prawdziwe życie, co uczyni go efektywniejszym i sprytniejszym, a to lepsze, niż bycie mądrym.

Współpraca i dogadanie się z każdą nową osobą


W grach sieciowych często najważniejsza jest współpraca. Umiejętność dogadania się z każdą nową osobą może przyczynić się w dużej mierze do naszej wygranej, a jej brak do przegranej. Do tego nasze dziecko będzie zmuszone porozumiewać się po angielsku, chyba że będzie grało ze znajomymi ze szkoły albo z terenu Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że muszą umieć się dogadać i prędzej czy później gra zweryfikuje tę umiejętność. Jeśli nasze dziecko nauczy się nawiązywać kontakty z losowymi osobami, będzie bardziej otwarte w przyszłości i nie wytworzy u siebie lęków społecznych na żadnym poziomie.

Wytrwałość i panowanie nad emocjami


Emocje, które szargają nami podczas gry, często są dość mocne i nie jest nam łatwo nad nimi zapanować. Są dzieci, które tylko będą się rozkręcały i jeśli tak jest też z naszą pociechą, to musimy zakazać je grać w tego typu gry i popracować nad kontrolą gniewu. Jednak jeśli przygotujemy nasze dziecko poprawnie do radzenia sobie w takich sytuacjach, szybko przekonamy się, że granie w gry sieciowe tylko utrwala w naszych dzieciach dobre nawyki. Wiedzą one bowiem, że trzymanie nerwów na wodzy i uspokajanie reszty drużyny sprawdzi się lepiej, niż krzyczenie na nią i podważanie jej umiejętności w grze.

1 thought on “Jak granie w gry pomaga rozwijać się dzieciom?

  1. Ten artykuł jako rodzica mnie trochę uspokoił. Będę bardziej wyrozumiała w stosunku do gier mojego syna.

Comments are closed.