Nauka angielskiego – skuteczne sposoby

Język angielski pojawia się dość wcześnie w obowiązkowym programie edukacji. Choć uczymy się go długimi latami i otaczamy się nim, to wielu z nas nie potrafi się nim posługiwać w dorosłym życiu. Stykamy się z paraliżującą barierą językową. Zazwyczaj wynika to z niewłaściwych metod nauczania języka jeszcze w szkole. Poświęcanie czasu na schematyczne ćwiczenia, czytanki i powtarzanie słówek, okazuje się zwyczajnie nieskuteczne.

Częsty problem – swobodne mówienie po angielsku

Okazuje się, że najczęściej problemem nie jest pisanie, potrafimy napisać e-mail po angielsku, wiemy jak napisać, jak rozpocząć i jak zakończyć mail i bez większego problemu piszemy po angielsku życzenia świąteczne do rodziny, czy znajomych.

Wiemy jak napisać e-mail i życzenia świąteczne po angielsku

Problemem pozostają swobodne konwersacje w języku angielskim. Mimo znajomości wielu słówek i konstrukcji czasów, nie jesteśmy w stanie w sposób naturalny i sprawny złożyć zdania. Dlaczego, właściwie się tak dzieje? O tuż często na etapie edukacji nie przyswajamy pełnych zdań, nie uczymy się myślenia w danym języku lecz skupiamy na powolnym tłumaczeniu tekstu. Potrzebujemy czasu, aby przetworzyć w swojej głowie usłyszane zdania po angielsku, zastanowienie się nad odpowiedzią i następnie przełożenie jeszcze obmyślonej odpowiedzi na język angielski. Zdecydowanie można opanować to lepiej! Wystarczy zastosować odpowiednie metody nauczania języka obcego. Niekiedy warto również znaleźć odpowiednie wsparcie – lekcje dostoswane do indywidualnych potrzeb, czy też konwersacje
z native speakerem. O jakich metodach nauki mowa? Poznaj nasze propozycje.

6 sposobów na szybkie przyswajanie angielskiego

  1. Po pierwsze osłuchaj się

Możliwości jest naprawdę wiele — słuchanie piosenek anglojęzycznych, podcastów, czy oglądanie filmów. Przy tym staraj się skupić, by coś zrozumieć. Jeśli na początku będzie to kłopotliwe, nie zrażaj się, bo i tak zaprocentuje zapamiętaniem pewnych zwrotów, konstrukcji, czy akcentu. Z czasem rozumieć będziesz tylko więcej!

  1. Ucz się całych fraz, zamiast pojedynczych słówek

Ucząc się całych fraz, czy nawet pełnych, standardowych zdań, znacznie szybciej przełamiesz barierę językową. Łatwiej będzie Ci złożyć dłuższą wypowiedź, jeśli będziesz już w stanie użyć wyuczonych zwrotów. Poza tym język angielski jest naszpikowany frazami. Warto uczyć się słówek tak, by wiedzieć, z jakimi wyrażeniami się łączą i w jaki sposób należy ich używać w danym kontekście.

  1. Czytaj anglojęzyczne treści

Nie tylko osłuchanie się i składanie wypowiedzi może być Ci potrzebne. Umiejętność czytania w obcym języku również jest ważna. Częste czytanie utrwala poprawną pisownię, a nawet konstrukcje zdań. W tej kwestii początki również mogą być trudne. Nie rozumienie tekstu czytanego, może zrażać. Dlatego, warto wyszukiwać treści dostosowanych do naszego poziomu — mogą to być książki, zagraniczna prasa, czy po prostu czytanki z podręczników. Poza tym skupiaj się na kontekście nie na każdym słowie — niektóre zrozumiesz przez pryzmat całości.

  1. Zapamiętuj schematy konstrukcyjne

Czyli, uprość sobie zapamiętanie czasów i ich konstrukcje. Zamiast przyswajać regułki dotyczące wykorzystania danego czasu i wszystkich wyjątków, zapamiętaj tylko jego nazwę i schemat konstrukcyjny! Tak, byś w sposób szybki mógł decydować, jak poprawnie ułożyć zdanie w danym kontekście. Nie obawiaj się pomyłek, mogą się one zdarzać. Z czasem składanie zdań będzie dla Ciebie coraz bardziej naturalne.

  1. Rozmawiaj i powtarzaj jak najwięcej

W tym przypadku szczególnie tłumaczymy się barierą językową. Działa na nas brak odwagi w wypowiadaniu się w obcym języku. W końcu błędów popełnić można wiele — w samym gramatycznym skonstruowaniu zdania, poprawnym wypowiadaniu słówek i akcentowaniu. Jednak bez tego nauka nie będzie efektowna. Kluczem, jest znalezienie sposobu na przełamanie swojej bariery! Jedną z opcji jest głośne powtarzanie podczas samodzielnej nauki. Od tego można zacząć. Następnie warto znaleźć kompana do dialogu może być to korepetytor, native speaker bądź dowolna osoba, która jest w stanie wspierać nas w nauce.

  1. Uporządkuj swoje lekcje i bądź systematyczny

Efektowna nauka niewątpliwie musi być systematyczna. Na język obcy trzeba przeznaczyć sporo czasu. W tym przypadku lepsze będzie kilka minut dziennie niż godzina raz w tygodniu. Do tego warto wykorzystać jak najwięcej możliwości, by wpleść do swojej codzienności nieco angielskiego — chociażby ustawiając język aplikacji telefonicznych właśnie na angielski. Same lekcje powinny być uporządkowane tematycznie. Tak by z każdej popularnej kategorii tematów przyswoić, jak najwięcej fraz. Ważnej jest powtarzanie każdego tematu i stopniowe przechodzenie do kolejnych.