Nigdy nie jest za późno na naukę – edukacja dla każdego

Opuszczenie szkolnych ławek i murów uczelni wyższych nie powinno równać się z końcem naszej nauki. Aktywność poznawcza jest dla nas bardzo ważna w każdym wieku. Ma ona wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, ale również na życie zawodowe. 

Edukacja w każdym wieku

Niezależnie od wieku, pozycji zawodowej, czy społecznej powinniśmy stale poszerzać własne horyzonty. Jednak wiele ludzi ma ku temu opory lub po prostu nie czuje takiej potrzeby. Osoby koło 40-stki często wstydzą się reakcji rodziny, czy znajomych. Zupełnie niepotrzebnie. Osoby chcące pozyskać nowe umiejętności, czy to przez kursy, czy nawet pójście na kolejny kierunek studiów, zyskują w oczach szczególnie pracodawców i nie tylko. Równie często osoby, które wątpią w swoje możliwości sądzą, że ich umysł nie jest już na tyle chłonny, by przyjąć nową wiedzę. 

Czasami po zdobyciu wykształcenia czujemy się ekspertami w danym temacie, bądź po prostu po zakończeniu szkoły, czy studiów brakuje nam motywacji lub czasu na swój rozwój. 

Nie bez powodu mówi się, że nauka odmładza mózg. Dzięki nowym bodźcom i stymulacji, jaka zachodzi podczas nauki nasz umysł i intelekt zachowuje sprawność. To przekłada się na ograniczenie bądź wyeliminowanie zachorowania np. na chorobę Alzheimera. 

Nie musimy od razu rozpoczynać nowych studiów. Wystarczy, że np. zaczniemy uczyć się nowego języka obcego. Możemy też znaleźć sobie zainteresowanie, które będzie skłaniało nas do poszerzania wiedzy. Pomyślmy nad nauką gry na jakimś instrumencie, zainteresujmy się jakąś kulturą czy historią. Ważne, aby nowa pasja nas ciekawiła, a wtedy na pewno godziny spędzone nad książkami, blogami czy kursami nie będą nas nudzić. 

Dlaczego warto się uczyć 

Rynek pracy jest dynamiczny, dzisiejsze czasy wymagają od pracownika ciągłego rozwoju. Konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego rozwijanie swoich kompetencji jest tak bardzo ważne. Aby być dobrym pracownikiem trzeba mieć aktualną wiedzę bo ta zdobyta nawet parę miesięcy wcześniej może być już nieaktualna. Większe umiejętność może się również stać argumentem za – podczas starania się o podwyżkę. 

Perspektywa zmiany pracy może wydawać się przerażająca, ale jeśli odpowiednio się nastawimy i przygotujemy wcale nie musi być to takie straszne. Ośrodki edukacyjne mogą być pierwszym krokiew w stronę przebranżowienia. Szkolenia w Lublinie oferują szereg możliwości, a przekrój zawodów jest ogromny, więc to od nas zależy na co się zdecydujemy. Takie szkolenia są świetnym wyborem, ponieważ nauczą Cię wszystkich potrzebnych umiejętności i przygotowują do wykonywania nowego zawodu. 

Jednak najważniejszym powodem jesteśmy my sami – dbajmy o swój rozwój. Dobrze jest na nowo poczuć zaciekawieni światem i nauką.