Programista Angular – kim jest, ile zarabia, co należy do jego obowiązków?

Angular to używana na całym świecie platforma, która wspomaga pracę programistów. Pozwala tworzyć oprogramowania typu Single Page Application. Natomiast Framework w języku TypeScript usprawnia działania developerów. Dodatkowo coraz więcej osób chce pracować właśnie z tym narzędziem. Co robi na co dzień programista Angular i jak nim zostać?

Programista Angular – gdzie pracuje i co robi?

Na stronach z ogłoszeniami z branży IT coraz częściej można znaleźć oferty, w których pracodawca wymaga pracy programisty Angular. Takie stanowisko oferują przede wszystkim przedsiębiorstwa, które tworzą głównie aplikacje webowe. Framework ma jednak coraz szersze zastosowanie i sprawdza się także w niektórych oprogramowaniach mobilnych. Stosują go nawet największe i najbardziej znane firmy IT na świecie.

W swojej codziennej pracy programista Angular zajmuje się tworzeniem aplikacji SPA. Dzięki temu, że korzysta z Frameworka, może eliminować błędy oprogramowania, a jego praca jest szybsza i efektywniejsza. Developer może pracować w systemie Frontend oraz Fullstack. Pierwszy z nich obejmuje m.in. działania na HTML czy JavaScript, a drugi często znajduje zastosowanie w branży e-commerce.

Jak wyglądają zarobki programisty Angular?

Portal No Fluff Jobs przygotowuje zestawienia średnich zarobków na stanowiskach w branży IT. W przypadku programistów Angular wysokość wynagrodzenia różni się m.in. ze względu na seniority, a także typ umowy. Najbardziej opłacalne dla pracowników IT są kontrakty B2B. Oto zakresy wynagrodzeń Developerów Angular:

  • Junior Angular Developer: 6 250-10 290 zł;
  • Mid Angular Developer: 11 700-23 520 zł;
  • Senior Angular Developer: 13 650-25 200 zł.

Podane wartości są jedynie orientacyjne, a co za tym idzie, oferty pracy mogą być atrakcyjniejsze. Wysokość wynagrodzenia zależy w dużej mierze od możliwości danego przedsiębiorstwa. Praca dla czołowych marek może wiązać się z szansą na znacznie wyższe wynagrodzenie. Najprościej zapoznać się z aktualnymi stawkami poprzez przeglądanie ofert na portalach ogłoszeniowych z branży IT.

Programista Angular – ścieżka kariery krok po kroku

Kandydat na stanowisko programisty Angular powinien znać zasady funkcjonowania Frameworka oraz języki oprogramowania. Musi mieć doświadczenie w programowaniu, a także sprawnie posługiwać się kodem CSS czy HTML. Jak na podobnych stanowiskach w branży IT, tak samo w przypadku Developera Angular, wymaga się bardzo wysokich kompetencji językowych. Język angielski kandydata powinien być co najmniej na poziomie C1, ponieważ używa się go w codziennej pracy. W tym potrzebna jest znajomość technologicznego słownictwa.

Aby zostać programistą Angular, warto zacząć od nauki programowania. Wiedzę można nabyć na studiach lub podczas kursów online. Następnie warto poszukać pierwszego zatrudnienia, które może być stażem lub posadą juniorską. Dobrze jest zacząć pracę od razu z Angularem, ale istnieje także późniejsza możliwość przebranżowienia.

Warto wiedzieć, że Developer Framework uczy się właściwie cały czas. Szukającym pracy poleca się jak najdokładniejsze zgłębianie wiedzy z zakresu Angular np. poprzez szkolenia czy książki.

Praca jako programista Angular – czy warto spróbować?

Angular to platforma, którą wykorzystuje coraz więcej przedsiębiorstw. W związku z jej nieustannym rozwojem rosną też możliwości związane z pracą na stanowisku programisty Angular. Do zalet płynących z wykonywania tego zawodu należy zaliczyć zarobki, a także możliwość pracy zdalnej. Dzięki home office da się współpracować nawet z zagranicznymi markami, a to stwarza jeszcze większe możliwości rozwoju oraz zarobków.

Co ważne, praca Developera Angular to gwarancja nieustannego rozwoju, a ten otwiera drzwi także do innych ścieżek w branży IT. Na specjalistów seniorów zapotrzebowanie jest bardzo wysokie. Wadą w procesie ubiegania się o pracę mogą być dla niektórych wysokie wymagania nawet na stanowiska juniorskie. Mimo tego warto się kształcić, aby móc pracować w tak dynamicznie rozwijającym się sektorze rynku.