Ukulele – co to za instrument i jak nauczyć się grać?

Ukulele to hawajski instrument strunowy, przypominający trochę małą gitarę. Jego łagodny i delikatny dźwięk sprawił, że popularność instrumentu rozszerzyła się na cały świat. Obecnie gry uczą się dzieci i dorośli – nic dziwnego, jest to doskonała frajda i sposób na relaks. Ukulele ma cztery struny i jest stosunkowo niewielkie, dlatego gra nie jest skomplikowana. Jak się jej nauczyć?

Jak wybrać odpowiedni instrument?

Nauka gry na ukulele powinna zacząć się od wyboru odpowiedniego instrumentu. Istnieje kilka różnych rodzajów takiego sprzętu, m.in. ukulele sopranowe, koncertowe czy tenorowe. Konkretne modele nieznacznie różnią się wielkością pudła rezonansowego, co wpływa na wysokość i barwę dźwięku oraz długością momentu wybrzmiewania. Na początek odpowiednie będzie ukulele koncertowe, które jest niezwykle poręczne i doskonale brzmi. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli w różnych wersjach kolorystycznych.

Jak rozpocząć naukę gry na ukulele?

Hawajski instrument posiada jedynie cztery struny, nauka gry na ukulele powinna więc rozpocząć się od poznania jego brzmienia i kilku podstawowych chwytów czyli odpowiedniego zaciskania strun w górnej części instrumentu do wydobycia pożądanego dźwięku. Do gry nie będzie potrzebna kostka tak jak w przypadku gitary, wystarczy grać palcami. Nie wszyscy mają możliwość uczęszczać na profesjonalne lekcje gry z nauczycielem, dlatego dobrą opcją jest zaopatrzenie się w książki, w prosty sposób objaśniające tajniki tego instrumentu. Porady ekspertów okażą się pomocne dla ukulelistów na każdym poziomie zaawansowania, a absolutnym początkującym krok po kroku wyjaśnią zasady gry. Tym samym nauka może odbywać się w tempie ściśle dostosowanym do możliwości czasowych i indywidualnych postępów każdego zainteresowanego. Bez presji i wygórowanych oczekiwań – ma to być przede wszystkim dobra zabawa.

Od początkującego do mistrza

Każdy początkujący muzyk marzy, by od razu grać znane melodie – to jednak zakłada regularne ćwiczenia i stopniowe nabieranie wprawy. Konkretne piosenki wymagają nauki rytmu, bicia, trudniejszych akordów. W wielu książkach do nauki gry znajdują się również płyty CD z nagraniami – będzie to duża pomoc w nabieraniu słuchu muzycznego i nauce tempa. Wszystko to można wyćwiczyć nawet w kilka miesięcy – najważniejsza jest pasja, motywacja i pozytywne nastawienie, a nauka gry na ukulele stanie się prawdziwą przyjemnością. Świetnie odnajdują się w niej nawet małe dzieci zafascynowane pierwszym spotkaniem z muzyką.